!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
Mini Zoološki vrt "Oaza" Temerin
 
     
  Stručně o zoo  
            Malá soukromá zoo, která začínala v roce 1981 jako soukromá kolekce zvířat manželů Kišových. O deset let později (1991) se s pomocí města, přátel a různých organizací proměnil soukromý chov ve veřejně přístupnou zoo s dobrovolným vstupným (které je dodnes).
         Asi 1,8 ha velký areál má tvar vykřičníku - u vchodu malý širší prostor spojený úzkým krátkým pásem s dlouhým mírně se rozšiřujícím - lichoběžníkovým zbytkem. Je dlouhá asi 270 m a v nejširším místě široká okolo 80 m (v nejužším asi 15 nebo 20 m). Celý prostor je podélně rozdělen asi třímetrovým kanálem na dvě části, přičemž oba břehy spojují tři můstky. V pomyslné tečce vykřičníku je vchod s kioskem, výběh s jezírkem černých labutí a srnců, voliéry holubů a holoubků diamantových. V levé části zoo jsou tři jezírka (jedno větší), v přední části hned za vchodem voliéry bažantů a malých papoušků, za nimi jeden výběh vodních ptáků, v zadní časti výběh emu. Pravá strana ja na expozice bohatší. Nejdříve jsou voliéry bažantů, perliček a jiných okrasných ptáků, za nimi klec paviána, pak dva nebo tři výběhy s malými jezírky pro domácí zvířata a vodní ptactvo a o kus dále ještě řada voliér, kde jsou dnes kozy a prasata, ale původně sloužily jistě jiným zvířatům (mývali, opice...). Zcela na konci jsou dvě propojená jezírka, z toho většího vychází právě strouha vedoucí přes celou zoo. Kromě jednotlivých výběhů a voliér zde ale většina ptáků chodí volně po celém prostoru mezi návštěvníky - jak vodní ptáci, či okrasné slepice, tak třeba emu.
          Výběhy jsou poměrně slušné (což dělá především voda), ovšem klece a voliéry jsou vesměs velmi jednoduché, obyčejné, některé velmi malé, zvláště pavián má zoufalý nedostatek prostoru. Návštěvnické cesty chybí, lidé se mohou pohybovat prostorem dle libosti po posečeném trávníku a povoleno je také krmení, kachen, husí, labutí apod.
          Zvláště místní obyvatelé jsou na svou zoo patrioticky hrdí a rádi sem chodí a to i přesto, že zdaleka není tolik zvířat jako kdysi bývalo. Aktuálně je zde méně než 50 druhů zvířat - převážně ptáků, v minulosti to však byl počet mnohem vyšší. V roce 2002 tady bylo 20 druhů papoušků, 32 druhů kachen, 17 druhů husí, 10 druhů bažantů nebo 11 plemen holubů, k tomu ještě nějací brodiví, snad i jestřábi, mývali, jezevci, vzácný kočkodan světlobřichý, zřejmě i makaci a jistě i další zvířata. Zcela jistě byla i samotná zoo v lepším stavu, dnes už působí přece jen poněkud omšele. Přesto patří mezi ty lepší soukromé mini zoo Srbska.
          Co se změnilo, proč zoo tak sešla? Podle strohých informací z internetu a od pár lidí v Srbsku, zoo původně provozovali manželé Kišovi, pan Kiš ale údajně zemřel a tak nyní leží břímě celé zoo výhradně na bedrech paní Kišové. Vést skoro dvouhektarovou zoo s tolika zvířaty je (nejen časově) poměrně náročný úkol pro kohokoli, natož pak pro ženu v letech.
         


Autor: Roman Hynek (2017)

 
   
WZD - Worldwide Zoo Database
2009 - 2019
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 02. 01. 2019
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:02. 01. 2019
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.