!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
Mini Zoo vrt u Srednjoj poljoprivrednoj školi Šabac
 
     
  Stručně o zoo  
            Mini zoo střední zemědělské školy v Šabacu existuje teprve od roku 2015. Vznikla s výraznou pomocí Zoo Palić. Nachází se přímo v areálu školy asi 100 m od hlavní brány (přímo) a je veřejně přístupná (zdarma).
          Jde sice o malé zařízení, na ploše jen asi 1 ha, ale je tu okolo 40 druhů a plemen zvířat a rozhodně je to celkově poměrně vydařené. Mini zoo zabírá snad polovinu (nebo možná i více) školní zahrady, leží v hned za historickými budovami školy v prostorách s hojným porostem stromů, kde navazuje na školní farmu a výborně ji tak doplňuje. Jako první při příchodu jsou vlevo výběhy pštrosů, lam, koz a srnců, za rohem pak obrovský výběh ovcí a stáje skotu. Naproti výběhům je voliérová expozice - čtyři velmi vkusné voliéry bažantů, pávů, okrasné drůbeže atd. Jedna velká, dvanáctihranná a tři menší šestiúhelníkové. Všechny mají maličkou zděnou boudičku se střechou z pálených tašek. Vedle je klec s jezevcem, další s králíky a za nimi malé výběhy poníků a oslů. Zcela na kraji je malý prosklený domeček s voliérou papoušků (aratinga červenolící, alexandr malý, papoušek mniší, patagonský, červenokřídlý a červenotemenný, korela, andulka...). Poslední, ale nejlepší expozicí je větší výběh s jezírkem vodních ptáků a želv bahenních. Ten je opatřen, pro návštěvníky, velmi atraktivní pergolou stojící zhruba uprostřed výběhu - nad vodní hladinou. Kromě zmíněných želv jsou zde domácí husy a kachny (obyčejné a indičtí běžci), husy labutí, kachničky karolínské a madarínské. kachny divoké, pižmovky domácí a husice rezavé.
          Areál je opatřen vydlážděnými cestičkami, lavičkami i krytými pergolami, na klecích a výbězích nechybí jmenovky zvířat s popisem. Skutečně velmi příjemné a pohodové místo. Není divu, že si sem lidé rychle našli cestu. Nicméně hlavní funkce této mini zoo je především jako učební pomůcka a možnost získání praxe pro studenty. Střední zemědělská škola v Šabacu připravuje na výkon zaměstnání nejen klasické zemědělské techniky, ale i techniky zoologické a veterinární. V tomto ohledu je mini zoo zcela výborná, ještě mnohem lepší než obdobné zařízení na zemědělské škole ve Valjevu.
         


Autor: Roman Hynek (2017)

 
   
WZD - Worldwide Zoo Database
2009 - 2019
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 02. 01. 2019
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:02. 01. 2019
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.