!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
Mini Zoo vrt Zornića Kuća
 
     
  Stručně o zoo  
            Etno domaćinstvo Zornića Kuća, doslova Etno domov Zornićův dům, ale řekněme raději spíše Etno centrum se nachází mezi městy Baćavac a Barajevo, blíže k prvně jmenovanému. Původně to byla farma a mléčná farma v roce 2006 se začala měnit na turistické zařízení, kde postupně vznikaly turistické etno objekty, různé zahrady, koňské stáje, restaurace, kemp, hotel a také minizoo.
          K vidění byli vlci, lišky, srnci, veverky, mufloni, somálské ovce, kozy balkánské a alpské, poníci, koně, osli, veverky, králíci, bažanti obecní (možná i jiní), labutě, husice, kachničky, bernešky, domácí husy a kachny, husy labutí, několik plemen slepic a holubů, několik menších druhů papoušků, nejméně pět barevných mutací pávů atd. Většina těchto zvířat tady byla ještě tak v letech 2013 - 2014. Pak z nějakého důvodu všechny divoké druhy zmizely a s nimi i některá domácí plemena. Těžko soudit proč, mohla za tím být třeba nějaké stížnost, protože zvířata neměla zrovna velké výběhy (zvláště vlci v kleci). Na druhou stranu, sotva to bylo o veverkách nebo malých papoušcích a divokých druzích vodních ptáků... Kdo ví, každopádně zmizely i některé voliéry a klece.
          Současný stav je takový, že je zoo sice v dobrém stavu, evidentně udržovaná a opečovávaná, ale jen s domácími zvířaty, z divokých zůstaly jen korely. Celá minizoo je vlastně jeden obdélník mezi restaurací a kempem a táhnoucí se z mírného svahu směrem k hotelu (plus dva výběhy bokem). Hned u venkovního restauračního sezení je voliéra holubů a na druhé straně voliéra zmíněných korel. Ve vrchní části je dětské hřiště. Středem se vine kamenné koryto potůčku, který však bývá zavodněný zřejmě jen při deštích, případně tání sněhu. Kamenná návštěvnická cestička vede dokola a uprostřed je úhlopříčně spojena (s můstkem uprostřed). Ve vzdálenější části (tj. na straně kempu) je řekněme tak 8 menších výběhů z řídkého čtvercového pletiva, které je zdobeno různě velkými dřevěnými čtverci. V některých bývali srnci, zřejmě i lišky a jiná zvířata, dnes však jen balkánské kozy a v těch nejmenších králíci, morčata a pes, zbytek je prázdný.
           V dolní části je o něco větší výběh s jezírkem vodních ptáků, aktuálně však jen domácí husy a kachny, husy labutí a kachny divoké. Za tímto výběh je jeden malý prkenný opět kozí a za ním voliéra psa. Na bližší dlouhé straně, kde bývala dříve třeba i zmíněná klec vlků, zbyly jen dvě voliéry s několika plemeny slepic. Ve spodní části je odbočka vpravo na ní dva větší výběhy. První s balkánskými kozami, druhý s osly a poníky. Hned za výběhy jsou ještě koňské stáje a o kus dál velký pastevní výběh ovcí plemene würtenbergské merino.
          Jak jsem řekl, minizoo je v poměrně solidním stavu, i když některé výběhy jsou malé, je to klidné, příjemné místo, ale není tady moc, co vidět. Veškerá zajímavá zvířata jsou prostě pryč. Každopádně pro děti ubytovaných, nebo i náhodných hostů a turistů, či místních obyvatel to je super.
         


Autor: Roman Hynek (2017)

 
   
WZD - Worldwide Zoo Database
2009 - 2018
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 04. 09. 2018
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:04. 09. 2018
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.