!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
Malkia Park
 
     
  Stručně o Malkia Parku  
             Malkia Park je zcela nové zařízené otevřené 3. července 2016, které se nachází v obci Orechová Potôň, přesněji řečeno v její části Lúky, v okrese Dunajská Streda. Leží v těsném sousedství motoristického závodního okruhu Slovakia Ring.
           Hned za vstupem je malá část s centrálním výběhem pro tygří či jiná koťata, řadou prosklených voliér surikat, lemurů kata, ledňáků, sov apod. a vpravo s klecemi rysů, irbisů a dětskou zoo (kromě domácích zvířat i klokani atd.). Dále cesta vede po břehu rybníka, který je plný vodních ptáků do hlavní části. Tu tvoří obrovské pavilony a budovy, výběhy a klece ostatních zvířat. Zcela převažují šelmy a to především kočkovité. K vidění jsou lvi (normální i bílí), tygři (ussurijští, indičtí a bílí), levharti, jaguáři, gepardi, pumy, levharti obláčkoví, servali, karakali... Kromě koček také medvědi a vlci a z ostatních zvířat to jsou primáti (giboni, kočkodani, malpy, katy, vari), lenochodi, kasuáři, mary, kapybary, papoušci, želvy, leguáni atd. Celá tato část je poněkud chaotická, přeplácaná... Spousty budov, u kterých ani není vidět, kde začínají a kde končí, doslova spleť cest mezi nimi a především zcela nesourodé rozmístění zvířat. Není v tom žádný systém, zvířata nejsou rozmístěna ani podle toho kde žijí, ani podle toho do jaké skupiny patří. Třeba tygři nebo lvi jsou na mnoha místech, jednou sousedí s jinými kočkami, podruhé s papoušky ara... Není dán žádný směr prohlídky, často je nutné se vracet. Jediný přístupný pavilon je opičinec.
          Prohlídka odsud pokračuje po druhém břehu rybníka, kde jsou výběhy kopytníků (zebry, velbloudi, lamy, domácí zvířata), zpátky do vstupní části. U vchodu je ještě za samostatné vstupné karavan se žraloky.
          Veškeré zařízení je moderní, místy spíše až okázale než funkčně, většina výběhů je poměrně prostorných. Na každém rohu je vidět, jak tady protékají miliony, ne-li miliardy. Už nyní je zde množství obrovských budov a rozestavěné jsou další tři komplexy. Každý v jiné fázi rozpracovanosti. Jeden téměř hotový (dokonce je zde už i pár zvířat), další před dokončením a poslední ve stádiu hrubé stavby.
           Člověk by řekl, jak skvělé to tady je, jenže... Jenže pod třpytivým pozlátkem občas bývá i pořádný marast. A řekl bych, že právě to je Malkia park. Nádherné, až luxusně blyštivé pozlátko, které ukrývá nelichotivé skutečnosti, jež se úzkostlivě tají. Ale od začátku... Malkia park si zakládá na tom, že jde o záchrannou stanici, která bohulibě zachraňuje zvířata z cirkusů a nevhodných poměrů domácích chovů a zoologických zahrad. Jenže v případě Malkia Parku tato bohulibost poněkud smrdí. Malkia park neposkytuje kompletní a relevantní informace, často uvádí několik verzí téhož, nezřídka si protiřečí, zjednodušeně řečeno, Malkia park na svých oficiálních stránkách Facebooku apod. zcela bezostyšně lže. 7. května 2016 Malkia park psal, že první 4 lvi (tehdy jediní) pocházejí ze zrušené zoo Lionel nebo také Leopark (což nebyla  zoo, ale soukromý chov Penzionu Lionel v Hrnčiarovcích nad Parnou) a že právě podlé jedné mladé lvice se jmenuje celý park - tedy Malkia. O dva dny později, tedy 9. května 2016 již Malkia park informaci upravil. Původ lvů byl najednou v cirkusu Humberto a v Ranči pod Babicou. A žádná lvice Malkia již v parku nebyla... Velmi nejasný je původ i jiných zvířat. Typickým je třeba irbis. Malkia park na otázky ohledně jeho původu odpověděla, že pochází ze Slovenska, ale jiné podrobnosti odmítla sdělit. Tak, či tak, poslední legální sněžní levharti byli na Slovensku někdy v 90. letech v Bojnické zoo. Z toho, co Malkia sdělila, vyplývá, že přivezla irbisa ilegálně...
          Velmi složité a důvěru nebudící jsou i vlastnické vztahy. Park změnil majitele (dokonce možná 2x) ještě než oficiálně otevřel. Nyní je provozovatelem oficiálně neziskovka, přesněji řečeno občanské sdružení Malkia Park (Big Cat Rescue) o.s., ale nějakým způsobem tam figuruje také Zoo City s.r.o. (např. fakturuje vstupné do zoo). Pokud si tuto společnost najdete ve slovenské Sociální síti firem Foaf, zjistíte, že má aktuálně 3 vlastníky a ty mají další a další... Budete-li klikat dál a dál, vyjde z toho taková pavučina, že neuvěříte vlastním očím. Nejen že jsou to desítky či stovky subjektů, ale často jsou i vzájemně nějak propletené. Navíc jde o nejrůznější byznysy, přičemž žádný nemá nic společného se zvířaty. Pokud jsou údaje na internetu správné (možná nejsou), tak obě společnosti působí velmi dlouho zcela bez zaměstnanců, jakoby v Malkia parku nikdo nepracoval. Kdo ví, jak to ve skutečnosti je, rozhodně to však nebudí příliš důvěry. Naopak, člověka spíš napadne cosi jako pračka peněz než záchranná stanice.
           Malkia park svou image a také reklamu kompletně postavil na tom, jak zachraňuje zvířata ze špatných podmínek cirkusů, zoo a soukromých chovů, s tím, že právě tady dávají zvířatům ty nejoptimálnější podmínky. Pravda, výběhy jsou poměrně velké, ale zdůrazňuji poměrně, jen velké se nedá říci. Jsou větší než v případě některých zoo, ale výrazně menší než volné výběhy velkých moderních zoo. Většina z nich je alespoň částečně obezděná, zasklená nebo alespoň návštěvníkům přístupná dokola - ze všech stran. Těžko mluvit o něčem imitujícím přirozené prostředí (jak to hlásá Malkia park). Už vůbec nemůže být řeč o klidu zvířat. Ten jim nedají ani návštěvníci a už vůbec ne sousední závodní motoristický okruh. Vlastně je tu permanentní kravál a klidně bych si tipnul, že decibelově nadlimitní. Mnoho výběhů má sice vodu, ale postrádá větší stín nebo úkryty. Pokud je řeč o tom přirozeném prostředí a nejlepších podmínkách, pak nelze opomenout ani to, že je stále nějaké kotě kontaktní (předčasně odebrané od matky) a s ním i další zvířata. Obecně lze říci, že Malkia park v ničem ani vzdáleně nepřipomíná záchrannou stanici, za kterou se vydává, ale naopak má všechny atributy ryze komerční zoo. Opravdu ryze - komerčnější než téměř všechny zoo, jelikož je zde vlastně jen komerce, zcela chybí odborná stránka věci. Dokonce jmenovky některých zvířat, byť jsou trojjazyčné a vypadají krásně, jsou mírně řečeno amatérské. Např. zebra nebo kengura (klokan) bez druhového jména. Chápu, že poddruh nemusí být znám, nebo nemusí jít o čistý poddruh, ale druh by snad v zoo měli znát. Na oficiálním webu jsou některá zvířata (obrázky) špatně určena. Ještě horší je to s personálem. Jednak je tady lidí až zbytečně moc, taková socialistická přezaměstnanost. Po areálu na židlích sedí třeba deset hlídačů, kteří celý den nic nedělají, jen "dohlíží" na návštěvníky. Jinde k tomu slouží kamerový systém, tady se platí pracovní síla. Každý si umí spočítat, jakou částku může představovat deset ročních platů s odvody... Jednu ubikaci tygra uklízí dva lidé. To je v zoo asi ekonomicky nemyslitelné. Když se zaposloucháte do rozhovoru těchto ošetřovatelů, máte pocit, že ještě včera seděli za pokladnou v hypermarketu. Odbornost není příliš vidět.
          Stejně tak je vidět, že asi ani architekt neměl moc zkušeností se stavbami v zoo. Ač je vše monstrózní a honosné, je to jen betonové sídliště. Budova vedle budovy, přičemž kompletní prostor mezi nimi zabírají cesty. Nikde žádná zeleň v podobě trávníku, natožpak stromy nebo pod. Veškeré zelené plochy se omezují na záhony s květinami uprostřed některých cest. Jiným problémem jsou stříbrné (pozinkované) mříže a pletiva, přes které je špatně vidět a téměř nemožné fotit. Je staletími prověřeno, že pletivo má být tmavé barvy (jinak je to jen v tropických oblastech, kvůli popálení zvířat od rozžhaveného kovu).
           A další... Zachraňuji-li zvířata, jako jsou velké kočky (o čemž tady vůbec nemůže být řeč), pak je bezhlavě a nekontrolovaně nemnožím. Tady se všechny kočky množí o 106. Nedávno Slovenskem (a možná i Českem) jezdil karavan se žraloky, kterého se majitel snažil zbavit. Nabízel je snad po všech státních zoo, ale neuspěl. Samozřejmě - pokud by zoo koupila takový pojízdný zvěřinec, nebo v tomto případě akvárium, byla by to přímá podpora toho příšerného podnikání. Koupí by zoo dávala těmto komediantům nějakou jistotu, že to můžou zkoušet zas a znova - nemají co ztratit, vždyť jim to nakonec nějaká zoo zaplatí... Žádná zoo maringotku se žraloky nechtěla, přesto prodejce našel svého kupce... Ano, jak jinak, v Malkia Parku. Velmi podobné je to principielně i s hrstkou těch "zachráněných" koček a jiných zvířat. Kdyby je nevzal Malkia Park, měl by majitel problém a příště by si pořizování tygra nebo pod. rozmyslel. Ale nemusí - může si pořídit cokoli, vždyť, až se nebude zvíře hodit, je tu odbytiště, které jej zaplatí - Malkia Park.
          Malkia Park se staví jako velmi bohulibá organizace pomáhající zvířatům, když se však na problematiku člověk podívá hlouběji, je to medvědí služba všem zoologickým zahradám a chovatelství či zoologii obecně. Ovšem to mluvím jen o té oficiální tváři Malkie, coby záchranné stanice. Nicméně to je jen reklamní lež. Já se nemohu zbavit dojmu, že je Malkia Park jedním obřím podvodem na návštěvníky. Vyrostl na lživé reklamně postavené mj. proti regulérním zoologickým zahradám. Evidentně od samého počátku počítá s tím, že většina návštěvníků jsou hlupáci, kteří věří všemu, co se jim dobře naservíruje a evidentně to také funguje. Malkia park se nemýlí. Drtivá většina návštěvníků pohádku o zachraňovaných zvířatech žere i s navijákem. Na každém kroku slyšíte, jak si o tom lidé povídají... "To snáď nie je možné, že si niekto obstará také zviera a potom ho vyhodí na ulicu." Člověk, když to slyší, může si myslet jen: "Bože, ty jsi pitomec...", ale pravdou je, že jsou návštěvníci skutečně přesvědčeni, že je třeba kasuár, lenochod a spol. nechtěným domácím mazlíčkem. Kdo má doma takové zvíře? Ani v cirkusech rozhodně nejsou. Že by se jich tedy dobrovolně vzdávala některá ze zoologických zahrad? To jistě ne. Prostě Malkia lže, potřebuje klamavou reklamu a oblbování lidí k dosažení větší popularity a tím i návštěvnosti a potažmo příjmů.
          Již jsem mluvil o vlastnických vztazích a bezpočtu subjektů stojících v pozadí. Sýrárna, lázně atd., to asi nebudou chudé podniky, které by svým majitelům nevydělávaly, přesto mají potřebu v Malkia Parku vybírat i příspěvky na stavbu akvária apod. Lidé, než poskytnou nějaký milodar, by se měli zamyslet nad tím, jak odsud odtékají peníze třeba v podobě zbytečných zaměstnanců - hlídačů, jak bohaté kapsy za celým projektem stojí atd. Podle mě, ze svých skromných rozpočtů přispívají spíše na zbohatlické vrtochy.
          Nevím, jaká je celá skutečnost okolo Malkia Parku, ale mnoho věcí tady opravdu smrdí, nebo alespoň zavání. Proč tolik koťat velkých koček? Není pro ně dost místa ani v zoologických zahradách ani v přírodě, tak k čemu jsou? Proč nejsou dospělí na antikoncepci jako v rozumné zoo? Skoro se nabízí paralela s "množírnami"... Mnoho rádoby mini zoo, mívá sezónu, co sezónu mladá koťata předčasně odebraná od matek, aby sloužila jako plyšové hračky pro návštěvníky. Po sezóně se jich zase zbaví, protože nejsou k ničemu (říká se, že je skupují Asiaté pro výrobu své tradiční medicíny nebo i na jídlo). Takových koťat jsou rok, co rok desítky a někde se musí brát. Z normálních chovů takové množství nedokojených koťat určitě není. Mluví se o množírnách - "fabrikách" na výrobu velkého množství tygřat, lvíčat, pumat atd., ale žádná konkrétní známa asi není. Nechci tvrdit, že to nutně musí být Malkia park, ale koťat je tady tolik, že by mě skutečně zajímalo, jak se s nimi dále nakládá.
          Kolem Malika parku je mnoho nejasností a mlhy, vzhledem k tomu, že nikdo nemá potřebu uvést vše na pravu míru, je pravděpodobné, že to má svůj důvod. Těžko říct jaký. Možná ilegální zvířata, možná jen Malkia parku chybí patřičná povolení k provozu zoo (proto se prezentuje jako záchranná stanice), kdo ví, třeba je za vším opravdu jen marketingová potřeba zamaskovat, že nejde ve skutečnosti o nic jiného než komerční zoo.

 

Autor: Roman Hynek (2017)

 
   
WZD - Worldwide Zoo Database
2009 - 2019
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 24. 12. 2019
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:24. 12. 2019
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.