!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
Kyiv Zoo
 
     
  Stručně o zoo  
      Kyjevská Zoo oslavila letos své sté narozeniny a již za sovětské éry patřila k těm významnějším v zemi. Nedávno však byla vyloučena z Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA), jdou o ní různé zvěsti, které jsme mlhavě po cestě slýchali, proto jsem naprosto netušil, co mně zde může čekat. Ovšem nic strašného mě zde nečekalo. Do zoologické zahrady dotekly evidentně miliony a miliony dolarů... Většina podstatných expozic je po rozsáhlé rekonstrukci nebo úplně nová. V zoufalém stavu je pavilon ptáků, který se právě rekonstruuje a totálně žalostný je obrovský pavilon opic s absolutně apatickými šimpanzi a gorilami, ale ten už jen o pár metrů roste zbrusu nový.
    První, co návštěvníka zaujme jakmile projde vchodem, je obří voliéra ptáků (ibisi, jeřábi apod.) s protékajícím potůčkem. Konstrukce je nenápadně zabudovaná mezi stromy, návštěvník do voliéry hledí z můstku přes tenké pletivo. Další je pavilon tučňáků. Krásná dřevěná stavba. Jen pro tučňáky mi moc nepasuje, navíc jsou zde chováni na písku, což mi přijde také divné. Hned potom následují voliéry čápů a jiných ptáků. Tady si snad každý musí všimnout jedné velmi pozitivní věci - nekácí se zde stromy kvůli podobným zařízením. Po celé zoo stromy zůstávají na svých místech a prochází stropem klecí, voliér atd., což působí skvěle a činí i obyčejné voliéry mnohem hezčími. Za voliérami se doslova rozprostírá obří medvědinec - výběhy obehnané umělými skálami, do nichž jsou vsazena skla. Je to opravdu velmi zdařilé, ačkoli myslím, že v posledním rozestavěném výběhu už možná trochu přehnané - je naprosto celý betonový, chybí tady zeleň jako v ostatních. Ani jeden živý strom, ani kousek trávy. Podél medvědince se táhnou výběhy kopytníků. Na odbočce po schodek jakoby mimo hlavní území zoo je jezírko a již zmíněný pavilon ptáků. Dále je velmi hezká dětská zoo, nový pavilon velkých želv a dikobrazů (uvnitř jsou i malá terária). Ten je jako všechno nové v provedení umělé skály, avšak ten je nejméně povedený, na něm je nejvíce vidět, že jsou skály umělé. Následuje stařičký pavilon tlustokožců, žirafy a pak na zpáteční cestě obří pavilon šelem, který byl zrekonstruován na tropickou halu. Z venku jsou asi tři nebo čtyři velké výběhy velkých koček a uvnitř jsou terária, insektária a akvaterária s velkou průchozí tropickou halou uprostřed. Vše je řešeno umělými stromy a kameny mezi nimiž jsou skla. Je to velmi efektní, monstrózní a úžasné. Zajímavé jsou zde i relativní drobnosti, např. akvaterárium... ve vodě ryby, na souši ještěrky a prostorem vede mohutná umělá větev s dutinou směrem ke sklu, v dutině žijí štíři...
    Je tady spousta zajímavých věcí. Velmi slibně působí expozice motýlů, která je provedena jako vykotlaný pařez obrovského stromu (samozřejmě umělý). Hezké jsou různé polokoulovité voliéry a naprosto úžasná je expozice mravenců. Obyčejná věc, která se však málo vidí. Mravenčí kupa vystavěná ke sklu, aby návštěvník viděl přímo do mraveniště. Prostor obehnaný malým vodním příkopem proti úniku mravenců a krmítka směrem k návštěvníkům - železné hranolky opatřené na konci plechem na němž je cukr a jiné dobroty. Mravenci musí pro potravu běhat téměř až mezi návštěvníky.
    Poslední senzační, velmi atraktivní, oblíbené a obdivované místo, které zmíním je sice nezoologické, ale nelze jej vynechat... Jde o nízkou fontánku, která je obklopena několika skutečně úžasnými kovovými plastikami pohádkových postav. Ty jsou naprosto dokonalé. Je až neuvěřitelné jak vypadají, uvážíme-li, že jsou zhotoveny z tak mrtvého a netvárného materiálu. Opravdu dokonalé. Např. tlustý kupec (nebo kdo to je) má z drátů i jednotlivé vlasy a dlouhé vousy, pudl zase jednotlivé kudrlinky...!
    V zoo je stánek se suvenýry, zverimex, celý areál je poset bezpočtem kiosků s občerstvením, pro děti je zde "hřiště" s betonovými zvířátky (většinou pravěkými). Kyjevská Zoo rozhodně stojí za vidění, je však třeba vyhradit si na ní dostatek času, určitě alespoň půl dne.

 Autor: Roman Hynek (2009)

 
   
WZD - Worldwide Zoo Database
2009 - 2019
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 06. 09. 2019
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:06. 09. 2019
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.