!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
Papilonia Praha
 
     
  Stručně o motýlím domě  
            Papilonia je malý motýlí dům v prvním podpodlažním patře hračkářského obchodního domu Hamley's v centru Prahy na Pěší zóně. V provozu je od roku 2017 a ročně se tu prý objeví okolo 600 motýlů z Ameriky, Asie, Afriky a Austrálie.
          Vchod motýlího domu je relativně nenápadný, sice tak nějak "vyzdobený", ale mezi statisíci hraček a dalších dětských atrakcí trochu zapadá i motýl nade dveřmi. Přesto nikde nenajdete ani ceduli, ani směrovku či poutač, ani nic jiného - a to nejen z ulice, ale ani v samotném Hamley's. No, kdo si Papilonii najít chce, najde si ji. Čeká na vás jedna hala s plochou 150 m2, která je v polovině opticky rozdělena skálou či kamenem, po kterém teče voda do tůně orientované směrem ke vchodu. Voda je plná barevných okrasných rybek a hojně ji využívají i motýli. Vzhledem k tomu že je bazének přemostěn, slouží místo také jako častý fotopoint. Zbytek interiéru, tedy všechny stěny, jsou inspirovány kambodžským chrámem Angkor Wat, takže zde najdete známé hlavy (jen velmi minimalistické oproti originálu) i jiné nástěnné výjevy. Mezi tím vším je několik rostlin - živých i umělých a v zadní části haly líheň se spoustou kukel. Krom toho se právě tady nachází i infokiosek (dotykový monitor s informacemi). Celé to na první pohled vypadá poměrně dobře, nebo spíše efektně, ale nevím, jestli je to ten nejšťastnější nápad. Motýlí dům v podobě chrámu není úplně běžnou záležitostí, obvykle to bývají spíše hustě zarostlé haly, což je pro motýly přirozenější. Ale budiž. Na můj vkus je to ale zbytečně strohé - když už Angkor, mohlo tady být více prvků a především členitější zařízení, tak aby se více rozbil (rozčlenil) prostor. Takhle jsou to pořád jen čtyři stěny a uprostřed separátně stojící balvan. Rozhodně tady mělo být také více rostlin - zejména kusů, ale i druhů. Zrovna Angkor si o džungli přímo říká, vždyť některé části tohoto komplexu totálně pohltil prales... Na druhou stranu to už je taková česká klasika. Český motýlí dům, by už klidně mohl být samostatný pojem - něco jiného než motýlí dům obecně, protože ty naše vykazují mnoho shodných prvků, které jsou jiné, než je obvyklé v zahraničí a kterými jsou již typické. O co jde? Malý prostor, velmi málo rostlin, strohé zařízení a mizivá výchovně-vzdělávací stránka věci, naproti tomu ale také poměrně velké množství motýlů, nebo přesněji velká hustota motýlů. To je do jisté míry dáno sice malým prostorem, ale i tak je v našich motýlích domech opticky více motýlů než bývá v zahraničí. A to jak kusově, tak druhově. Zahraniční motýlí domy se často liší ještě ve dvou věcech (i když již ne zdaleka všechny) - první jsou doplňkové expozice - insektárium, papoušci, terárium, muzeum nebo něco dalšího. Vstupné je relativně vysoké, tak aby za něj návštěvník něco dostal. A druhou věcí, ještě o něco méně častou, jsou rozlišovací karty - seznam chovaných druhů s obrázky, případně i popisem, podle kterých návštěvník může motýli rozeznat a něco o nich zjistit. Buď jsou to tištěné papíry, které se rozdávají každému příchozímu, nebo plastové, či laminované karty, které se při odchodu opět vrací, anebo alespoň nějaký plakát, tabule apod. přímo v hale. Ve všem, co jsem jmenoval, je Papilonia typicky česká.
          Nevím, čím to je, ale oproti jiným motýlím domům, je v Papilonii celkem velké množství "přichcíplých" motýlů. Nemyslím mrtvých, ale takových mátožných, kteří se moc nehýbou a neuletí, ani když na ně sáhnete. To sice umožňuje focení skutečně z bezprostřední blízkosti, třeba ze 3 cm, ale je to divné (a podobné je to i v Karlových Varech). A když už jsem nakousl focení, musím říci, že kombinace té chrámové dekorace, strohého zařízení a mála rostlin, je zrovna pro focení také velkou výhodou - mnohem více motýlů je na dosah objektivů, jen bohužel často na betonu, což nevypadá tak dobře jako na květu.
          Obecně je Papilonia prostě malým motýlím domem, který se výrazněji liší snad jen specifickou netypickou dekorací. Pro někoho, kdo pár motýlích domů viděl, to bude takové "neurazí ani nenadchne", ale u nás motýlí domy ještě pořád zas tak zažité nejsou, takže bude Papilonia zážitek pro většinu lidí. To se ale může velmi rychle změnit. A paradoxně právě kvůli Papilonii, resp. jejímu provozovateli, kterým je Motýlí dům s.r.o. V ČR dlouho žádný motýlí dům nebyl, první byl otevřen v roce 2001 v Žírovnici (od 2018 zavřen), pak dlouho nic, ovšem od 2015 funguje jeden v Karlových Varech, od 2016 Motýlárium ve Voticích (to je ovšem s našimi druhy) a od 2017 pražská Papilonia. Pominu-li příležitostné, sezónní nebo časově omezené výstavy v botanických zahradách apod., pak se od té doby další motýlí dům objevil v Olomouci a právě Motýlí dům s.r.o. v posledních pár letech rozjel byznys s franšízingem. Zjednodušeně řečeno prodává jiným subjektům know-how... manuál na motýlí dům. A prodává naprosto komukoli, doslova uvádí, že to může být i naprostý laik... Franšízingem této společnosti je i zmíněný Motýlí dům v Karlových Varech a další se již zřizují v Brně nebo na Lipně... Byznys s motýly... Že je to ve velkém v Rusku, mě nepřekvapuje, ale jak to tak vypadá, za chvíli i u nás bude motýlích domů jak vietnamských večerek...
 


 

Autor: Roman HYNEK (2020)

 
   
WZD - Worldwide Zoo Database
2009 - 2019
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 24. 12. 2019
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:24. 12. 2019
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.