!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
Zoologická zahrada Hodonín
 
     
  Stručně o zoo  
            Historie Hodonínské zoo se začala psát již počátkem 70. let - první snahy o založení zookoutku jsou z roku 1972... Hned v následujícím roce byl tento záměr schválen Městským výborem a v dalším roce již započali práci na jeho budování. 1. května 1976 byl nový zookoutek předán k částečnému užívání - od té doby sem byli sice návštěvníci vpouštěni, nicméně oficiální slavnostní otevření (již kompletního zookoutku) proběhlo až o rok později - 29. září 1977.
         Z počátku zde bylo jen pár domácích zvířat, několik šelem a menších opic, ale již po pěti letech provozu si zookoutek, díky zájmu veřejnosti, vysloužil statut zooparku a 26. dubna 1992 dokonce statut zoologické zahrady.
        Dnešní zoo patří k nejmladším a nejmenším státním zoologickým zahradám v České republice, k vidění je okolo 170 druhů zvířat - narozdíl od dob svého vzniku však jde o zvířata vesměs exotická, přičemž mnoho z nich je zařazeno do mezinárodních chovných programů. Hned za vchodem stojí největší pavilon - pavilon primátů s teráriem (od drápkatých opiček, přes makaky a gibony až po šimpanze), není sice špatný, nicméně už přeci jen poněkud zastaralý a nemoderní (především tedy vnitřní část). Za tímto pavilonem jsou staré klece velkých koček, dále podél obvodu zoo proti směru hodinových ručiček se kolem několika menších expozic dostáváme k pavilonu exotických ptáků (hlavně papoušků), který je na tom velmi podobně jako "opičinec" jen v menším. Dále po směro prohlídky stojí za zmínku výběh zubrů a sokolnická expozice. Pak medvědi a za nimi řada výběhů kopytníků (antilopy, velbloudi, lamy apod.). Tím jsem obešli celou zoo dokola do "U". Uvnitř tohoto "účka" jsou dvě kruhové soustavy výběhů s kopytníky (divocí osli, antilopy apod.), klokany a pštrosi a vedle nich zbrusu nové vzdělávací středisko "Dúbrava" s velkými volnými moderními výběhy tygrů a lvů - oba v kombinaci dřevo a sklo a oba patří k tomu nejlepšímu, co Hodonínská zoo návštěvníkům nabízí. Na konci tygřího výběhu je ještě malé akvárium, které také patří k tomu lepšímu v Zoo Hodonín. Popularitě mezi návštěvníky se těší především kvůli dvěma velkým expozicím - akváriu se žraloky a akvateráriu krokodýlů. K vůbec nejpůsobivějším a nejskvělejším expozicím pak jistě patří i nový pavilon plameňáků, který je na konci návštěvnického okruhu naproti pavilonu opic.
           Samozřejmostí jsou pochopitelně i veškeré doplňkové záležitosti - od obchodu se suvenýry, přes restauraci až po dětskou kontaktní zoo a dětské hřiště.
 

Autor: Roman HYNEK (2011)

 
   
WZD - Worldwide Zoo Database
2009 - 2016
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 16. 12. 2017
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:16. 12. 2017
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.