!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
Zoologická zahrada Jihlava
 
     
  Stručně o zoo  
       Jihlavský zookoutek vznikl v roce 1957 - původně jen pro několik málo zvířat (bažanti, papoušci apod.). Brzy se však sbírka zvířat začala a rozrůstat i o atraktivnější druhy (medvědi, šakali, daňci, jaci...) a záhy toto zařízení začalo přerůstat rámec zookoutku. Ačkoli status zoologické zahrady byl zookoutku udělen až v roce 1982, již v 70. letech se dalo mluvit o skutečné zoo. Přitom na přelomu 60. a 70. let již bylo rozhodnuto o likvidaci zookoutku a jen zázrakem a v poslední chvíli se podařilo toto rozhodnutí zvrátit. Zookoutek přežil nejen toto složité období, ale i první roky 90. let, kdy výrazně poklesla návštěvnost. Od této doby Zoo Jihlava výrazně změnila svou tvář a dnes patří rozhodně k nejzajímavějším v republice.
    Zoo se již léta specializuje na chov koček (především malých) a plazů a v posledních letech též na chov drápkatých opiček. Jsou zde zastoupeny druhy jak divácky atraktivní, tak druhy, které jsou atraktivnější méně, o to však vzácnější. Některé z nich jsou návštěvníky neprávem opomíjeny. Typickým příkladem je kočka arabská - zřejmě nejvzácnější zvíře Jihlavské zoo - velmi vzácný poddruh kočky divoké, který je k vidění jen ve velmi málo zoologických zahradách světa, v přírodě již pravděpodobně nežije. K dalším zajímavým či atraktivním zvířatům Jihlavské zoo patří: babirusy, hrošíci, spousta primátů (chvostani, několik druhů gibonů a lemurů, kočkodani, mangabejové, největší kolekce drápkatých opic v ČR), kaloni zlatí, lenochodi, tapíři, tuleni, vydry, malajští medvědi, množství koček (tygři, irbisi, levharti, bezpočet malých koček), zebry, množství papoušků, několik druhů turak, spousta vodních ptáků, včetně pelikánů, plameňáků apod., pštrosi, dva druhy nanduů, seriemy, pochopitelně množství plazů a několik žab (především pralesničky). Samozřejmostí jsou domácí zvířata.
    Z expozic, resp. staveb první rozhodně zaujme nádherný vstupní areál v africkém stylu, stejně jako unikátní africká vesnice Matongo či malý pavilon "Hacienda Escondido" (dříve Amazonský pavilon). Dále zde jsou již jen dva pavilony - pavilon šelem a exotárium (opice a plazi), v obou případech jde o staré rekonstruované stavby, které nejsou zdaleka tak zajímavé jako většina venkovních expozic - často v kombinaci dřevo a sklo. Velmi zajímavé jsou i nové přístřešky či chodby pro návštěvníky před některými výběhy (většinou kvůli zastínění skla) - ty jsou z kamení, větví a kořenů - efektně působící kombinace přírodních materiálů. Značně frekventované je i dětské hřiště. Samozřejmostí jsou i veškeré "doplňkové služby" - občerstvení, prodej suvenýrů atd.
    Jihlavská zoo v současné době rozhodně snese srovnání s mnoha evropskými či světovými zoologickými zahradami, v ČR patří určitě k absolutní špičce. Je to řekl bych taková zoo rodinného typu, přesněji zoo pro celou rodinu, troufám si tvrdit že je to z našich absolutně návštěvnicky nejpřívětivějších zoologických zahrad (pakliže ne úplně nejpřívětivější). Odsud rodiny prostě nemohou odcházet zklamány.

Autor: Roman HYNEK (2011)


    Jihlavská zoo se pomaličku ale jistě mění v "Zoo pěti kontinentů" - posledními novinkami této transformace je pavilon žiraf a tzv. Australská farma. Žirafinec stojící v nové části zoo za novým vchodem je poměrně malou, ale moderní stavbou, která se však bohužel "architektonicky" nijak neliší od toho, co je k vidění v ostatních zoo. Vedle žiraf je zde několik dalších afrických kopytníků a také vitríny menších nočních savců. Velmi kontroverzní je nová Australská farma. Pavilon má údajně představovat opuštěnou farmu, kterou obydlela zvířata. Ta nejsou v běžných chovných zařízeních, nýbrž v "lidských místnostech" zařízených běžnými "lidskými předměty" a nábytkem. Nápad není vůbec špatný, ovšem až na velmi podstatný detail... Veškerý starý nábytek a další starodávné předměty jsou evidentně ryze české!!! Austrálii zde nepřipomíná vůbec nic, tedy kromě zvířat. Co se druhů týče, je Australská farma naopak rozhodně velmi zajímavá. Vedle několika papoušků, klokanů, klokánků, vakoveverek patří k nejzajímavějším myši bobří a především kunovci (ti mají vlastní domek kousek vedle). Bohužel zařízení ubikací je nepraktické nejen na úklid, ale i coby expozice - předmětů je až příliš - snad každý je tak úkrytem pro zvířata a proto některé malé zajímavé druhy asi nebudou často návštěvníkům na očích. Na druhou stranu jde o nový pavilon a tak lze předpokládat (nebo doufat), že veškeré mouchy ukáže provoz a postupně budou ubývat. Konec konců jde stejně ve většině případů o druhy, které by opuštěný dům nikdy neobydlely.
 

Autor: Roman HYNEK (2013)

 
   
WZD - Worldwide Zoo Database
2009 - 2019
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 06. 09. 2019
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:06. 09. 2019
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.