!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!

Meklenbursko-Přední Pomořansko • Mecklenburg-Western Pomerania
Mecklenburg-Vorpommern

 
† Tierpark Klüschenberg Burg Stargard
 
     
  Stručně o tierparku  
            Tierpark Klüschenberg byl jako spousta dalších obdobných v období Východního Německa veden městem, nikoli odborníky. Taková zařízení pak plnila více funkci parku než zoo a chovala většinou jen místní zvěř eventuálně jeden - dva exotické druhy. Ve srovnání s dneškem se tehdejší městské tierparky příliš nevyvíjely. Tento fakt je dostatečně cítit i zde v Burg Stargardu. Za socialismu se sem lidé chodili kochat v drtivé většině domácími zvířaty a tuzemskou faunou. Jak jsem již napsal, každý takový tierpark obvykle míval tak dva exotické druhy, aby přece jen soudruzi lidem ukázali i něco exotičtějšího - tady to byli makaci rhezus a medvědi kodiak.
          Dnes Tierpark spravuje Kruh přátel Tierparku Klüschenberg, to sice stále není to pravé odborné vedení, ale evidentně nechybí nadšení a Tierpark se pomalu mnění v malou zoo. Srovnám-li plánek dnešního tierparku s plánkem z počátku 80. let, je patrné, že se expoziční část výrazně změnila. Síť stávajících návštěvnických cest je i na starém obrázku, ovšem spousta těch původních v plánku dnes chybí. Buď se do těchto míst rozšířily výběhy a voliéry nebo už zařízení byla v tak dezolátním stavu, že jsou dnes nepřístupná a čekají na rekonstrukce. Dnešní zařízení je v drtivé většině starší (možná původní), ovšem opravené a v rámci možností zmodernizované. Naprosto nový vypadá jen výběh divokých koček. Skoro všechny výběhy mají zastřešenou prosklenou vyhlídku. Voliéry sov jsou průchozí a ve dvou maličkých budovách jsou terária. Druhová skladba místních a exotických zvířat je dnes téměř 1:1. Evidentně se tu něco děje a určitě je obrovská snaha o změnu, bohužel je ale také evidentní, že chybí finanční prostředky. Spíš bych řekl, že se tierpark potýká se zoufalým nedostatkem financí.
          Domácí zvířata zde zastupují hlavně kozy a ovce (dětská zoo), místní faunu jeleni, daňci, divoké kočky, rysi, veverky, sovy apod. Z exotických zvířat jsou k vidění oceloti, servali, perští levharti, kosmani, japonští makaci, klokani, emu, lamy guanako, mary, dikobrazi, nosálové a několik terarijních zvířat.
          Přesto, že je zde dost volného prostoru, téměř chybí cokoli pro děti, všech těch záležitostí je zoufale málo, vlastně jen dětská zoo a pár prolézaček u vchodu. Občerstvení (restaurace) je také jen venku před vchodem... Návštěvnický servis zkrátka nic moc, vlastně spíš nic...

Poznámka 2016: Tierpark byl asi několikrát na pokraji uzavření, město sem očividně příliš prostředků neinvestovalo, zoufalá situace se řešila snižováním počtu zvířat... Tím se možná ušetřilo na nákladech, ale tierpark se tím stával méně atraktivním a dluhodobě to situaci rozhodně nemohlo vyřešit, jen oddálit konec a přesně to se stalo v Burg Stargardu. Tierpark byl k 1. listopadu 2015 uzavřen.

Autor: Roman Hynek (2008)

 
   
WZD - Worldwide ZOO Database
2009 - 2016
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 14. 07. 2016
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:14. 07. 2016
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.