!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!

Meklenbursko-Přední Pomořansko • Mecklenburg-Western Pomerania
Mecklenburg-Vorpommern

 
Tiergarten Ivenacker Eichen
 
     
  Stručně o tiergartenu  
            Park Ivenacker Eichen (Ivenacké duby), jehož součástí je Tiergarten, leží u Ivenackého jezera (Ivenacker See) na okraji Ivenacku.
          V podstatě jde o někdejší zámeckou oboru, ovšem ta je dnes pojata zcela jinak - jako ryzí turistická (nikoli lovecká) atrakce. Celý park Ivenacker Eichen existuje sice po staletí, ale především právě kvůli dubům. V areálu je hned několik tisíciletých stromů - některé i 35 m vysoké a 3,5 m v průměru (až 180 kubíků dřeva z jednoho dubu!!!). Jsou prý největší a nejstarší ve střední Evropě. Padlé stromy nebo jejich části se nechávají ležet a tak se vše děje přirozeně. Je to skutečně fascinující podívaná na tak majestátní a impozantní stromy, které pamatují bezmála, když byl ještě letopočet tříciferný.
          Na konci parku je barokní nově rekonstruovaný pavilon (zámeček) a restaurace a všude okolo se volně pasou daňci. Na první pohled nic zajímavého, ovšem daňků (ve všech třech zbarveních) je tu okolo stovky, chovají se naprosto přirozeně, přičemž se nebojí lidí a tak je možné přiblížit se skutečně na metr.
         Jak bylo řečeno, obora má staletou tradici - daňci zde byli pravděpodobně již někdy na konci 17. století (první písemná zmínka je z roku 1780 - Thiergarten byl zaznačen v mapě). Tehdy sloužila obora lovu, měla plochu 200 ha a bylo zde asi 800 zvířat. V roce 1929 byl park a s ním i daňčí chov zrušen. Vzhledem k tradici a zájmu veřejnosti však byl v roce 1974 obnoven, ačkoli již jen na ploše 75 ha. Kromě daňků jsou zde i mufloni, ale spatřit je v tak velkém prostoru nebude vůbec snadné. Dříve zde bývali i srnci a jeleni.
         Dnes je Ivenacker Eichen vyhledávaným turistickým cílem a to nejen kvůli dubům, ale i kvůli daňkům a okolnímu prostředí. Daňci jsou tak populární a tradice tak silná, že ačkoli se park oficiálně jmenuje Ivenacker Eichen, běžně se užívá Ivenacker Tiergarten, což je jen jeho část. Zajímavé je, že se nepoužívá názvu obora (Wildgehege), ale Tiergarten, tedy zahrada zvířat - označení, které v Německu celkem běžně užívají menší zoologické zahrady. Dokonce ani přesnější, především za socialismu používané, označení Damwildgehege (dančí výběh, či obora) se příliš nevžilo. Název Ivenacker Tiergarten je užíván i v textech na oficiálních webových stránkách, narozdíl od názvu skutečného - Ivenacker Eichen... Prostě pro všechny je to zoologická zahrada, kde rostou tisícileté duby.
         Označit toto zařízení za zoo je asi hodně drzé, ovšem jednak je to populární turistická atrakce - chovné nikoli lovné zařízení a jednak je tento Tiergarten uveden snad ve všech seznamech zoo. Těžko sem přijdou návštěvníci stejně jako do běžné zoo, ale ti kteří sem zavítají, jistě nebudou litovat. Park jako celek je příjemným turistickým zastavením. Jsou zde úžasné možnosti pozorování daňků jak na louce, tak v lese či houští. Stejně tak je působivé sedět v zahradní restauraci tři metry od stáda těchto pasoucích se zvířat.

Poznámka 2016: v roce 2011 k daňkům a muflonům přibyla ještě turopolská prasata, která mají za úkol na podzim požírat množství spadaných žaludů.

Autor: Roman Hynek (2008)

 
   
WZD - Worldwide ZOO Database
2009 - 2016
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 14. 07. 2016
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:14. 07. 2016
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.