!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
Debreceni Nagyerdei Kultúrpark
 
     
  Stručně o zoo  
       Debrecínská zoo byla založena roku 1958 o dva roky později vznikl vedle zábavní park (Vidámpark) a v dalším roce (1961) byla obě zařízení sloučena do Kulturparku. Poprvé jsem zde byl v roce 1991, v té době mi připadlo že má Vidámpark tak trochu převahu nebo v lepším případě jde o dvě rovnocenné instituce. Zoo nebyla v nejlepším stavu, zvířata zde sice byla typická zoologická, exotická (včetně např. hrochů, velkých koček atd.), ale expozice nijak zvlášť zajímavé, výběhy i klece malé... Naopak Vidámpark byl plný lidí, veškeré atrakce se točily o 106. Dnes, po skoro dvaceti letech je situace velmi odlišná... Zoo se značně změnila, zmodernizovala a zatraktivnila. Naproti tomu ve Vidámparku jsou povětšinou staré socialistické atrakce, většina z nich veze třeba jen dvě děti... Není tedy divu, že se populárnější zoo začala pomaličku rozšiřovat i do prostor zábavního parku.
    Až na velmi málo vyjímek - myslím dokonce jen tři, je zoo v novém atraktivním kabátě. Starý zůstal jen medvědinec, klece lemurů a výběh paovcí a opic. Nový medvědinec i expozice lemurů je však před dokončením a ten poslední výběh není taková katastrofa jako ty předešlé. Vpravo od vchodu je pavilon tučňáků a opic, za ním společný pavilon hrochů a gibonů, ten patří mezi největší v Debrecínské zoo a je svým tvarem velmi neobvyklý. Dále jsou podlouhlé voliéry ptáků ve tvaru půlválců. Jde sice o staré zařízení, přesto upravené na podmínky 21. století. V jednom případě byla voliéra přetvořena na výběh levhartů s proskleným bambusovým průčelím. O kousek dál jsou klece papoušků a naprosto nejkrásnější expozice zdejší zoo - pavilon žiraf. Relativně členitá, přesto jednoduchá stavba i výběh, obojí velmi vkusně zasazeno mezi statné borovice. Prostředí je v tomto případě více než polovina úspěchu. Skutečná paráda. Vedle žirafince je průchozí ptačí voliéra s malým vodopádem, pak klokani a následuje "náměstíčko" s kašnou naproti vchodu. Odsud pokračuje cesta k novým velmi estetickým výběhům tygrů a lvů. Následuje rozestavěný, téměř hotový moderní prosklený medvědinec (medvědi himalajští) a expozice lemurů. Směrem k Vidámparku vede návštěvnická trasa mezi výběhy tapírů a kopytníků (zebry, antilopy, velbloudi apod.) k tropickému pavilonu s terárii (Pálmaház - Terrárium). Již na kraji Vidámparku je další malý tropický pavilon s lenochody atd., na jeho konci pak ještě výběhy velbloudů a daňků.
     Zajímavou zvláštností Debrecínské zoo a charakteristickým rukopisem jsou pestré barvy použité na fasádách jednotlivých pavilonů. Všechny stavby mají základní barvu bílou, ovšem vždy nějaká část je natřena modře, červeně, žlutě... Každý jeden pavilon by asi byl jako pěst na oko, ovšem když jich je tolik, vypadá to velmi dobře a skutečně tak vytváří nezaměnitelnou tvář celé zoo. Pozitivní je též, že vnitřky pavilonů jsou celkem slušné - nejsou tak fádní a ošklivé jako je tomu u mnohých jiných maďarských zahrad. Asi nejhezčí interiér je podle očekávání v teráriu. Celkově je zoo hezká, veškeré ty nemalé změny ji obrovským způsobem prospěly, ještě by to chtělo zrušit nebo výrazně zredukovat Vidámpark a přerod by byl dokonalý.

Autor: Roman Hynek (2010)

 
   
WZD - Worldwide Zoo Database
2009 - 2019
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 06. 09. 2019
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:06. 09. 2019
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.