!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
Miskolci Állatkert és Kultúrpark
 
     
  Stručně o zoo  
       Zoo v Miškolci se v posledních letech změnila, přesto ze všech zoo, které jsem znal z minula je ta proměna nejmenší. Ovšem jde o velmi mladou zoo (otevřena 1983), která byla původně jen pro zvířata z okolního národního parku, lze tedy předpokládat, že se bude dále vyvíjet. V každém případě jde o zoo, jež je ze všech maďarských zoologických zahrad na nejlepším místě. To se týká jak prostředí, tak lokace vzhledem k městu apod. Malebné prostředí na okraji NP Bükki je vzdálené možná 15 km z centra města, je sem dobré dopravní spojení a v okolí je množství dalších atrakcí. Před samotnou zoo je obří parkoviště a všude okolo les protkaný cestičkami k procházkám.
    Zoo má plochu 21,2 ha a ač byla původně jen pro zvířata žijící v okolních lesích, po roce 1993 se postupně přetransformovala do klasické zoo i s exotickými zvířaty. Má jeden zajímavý primát a sice vůbec první sochu Geralda Durella, která kdy byla na světě zhotovena. Další zajímavostí je, že byla původní zoo postavena dobrovolníky za pouhých 100 dní. A speciálně pro Čechy ještě jedna zajímavost - restaurace před vchodem se jmenuje "U Rumcajse" (v maďarštině Rumcájsz).
    Současná zoo se pomalu modernizuje, avšak drtivá většina nových expozic je tak nějak nedotažená, postrádá "něco navíc" - něco, co by bralo dech, něco co by návštěvníka "uzemnilo" - takovou tu třešinku na dortu. Stejně jako téměř po celém Maďarsku i zde platí, že vnitřky pavilonů jsou o řády horší (myšleno ošklivější) než vnější části. Některé stavby mají i technické chyby. Stále je zde poměrně hodně i starých dosluhujících expozic. Kousek za vchodem je malé akvárium a terárium s naprosto obyčejnými "domáckými" nádržemi, za ním je pavilon lemurů a papoušků - z venku celkem hezký, jen střecha z vlnitého eternitu je jak pěst na oko, uvnitř ovšem hrůza, socialismus. Na protější straně je zrekonstruovaný stařičký výběh opic s rozvalinami domu (zajímavé je srovnání fotek téhož výběhu z roku 1999 a z 2010). Za opičím výběhem jsou výběhy Afrického pavilonu. Samotný pavilon stojí níže na jiné cestě - jde o nový kamenný dům - členitý, sice hezký, ale nějak mi příliš Afriku nepřipomíná... Z nějakého důvodu mu chybí dešťové svody, kolena míří jen tak do prostoru. Když pominu jak to vymílá a ničí nezpevněnou návštěvnickou cestu, tak to za deště není příjemné ani pro návštěvníky. Vnitřek pavilonu je pak naprosto obyčejný - ač nový ne zrovna estetický. Jakoby ani k tomu domu nepatřil. Velmi jednoduché jsou i výběhy opic (guerézy) - jen elektrický ohradník, nic víc...!!! Trochu jako krávy na pastvě. Naproti jsou surikaty a dále Jihoamerická část - lamy, nandu, pekari apod. Uprostřed zoo je výběh klokanů a odtud se rozbíhají cesty na mnoho směrů. Cesto k Africkému domu je stařičký, dnes již otřesný medvědinec. O kus dále je pavilon tygrů, který na mně před jedenácti lety udělal dobrý dojem. Vnitřní klece jsou pod úrovní země a návštěvník k nim sestupuje po schodech jednoduchým přístřeškem. Dnes je to ovšem jedna ze staveb v nejhorším technickém stavu! Dřevo shnilo, do chodby teče, voda narušuje zdivo... havarijní stav. Výběh byl trochu upraven. Doplněn různými dřevěnými prvky, ovšem šílená železná socialistická konstrukce zůstala. Lépe na tom jsou levharti, kteří mají nový pavilon - celkem obyčejný nenápadný domeček. Nový, ale technicky ne zrovna dokonalý. Sedlová střecha je ve štítě o několik metrů přesazena přes dům a podpírají ji dva kamenné sloupy. Jen tak volně stojící nijak svázané sloupy... Výsledek je zřejmý - sloupy se pod vahou střechy začaly rozjíždět, čili ač nový pavilon, už jsou sloupy ztužené železnými L profily a svázané ocelovými lany, což stavbu pochopitelně hyzdí.
    V zadní části zoo (jakoby za rohem) jsou prostorné výběhy rozdělené dle kontinentů. Většina zvířat je ale evropských, což není návštěvnicky nejatraktivnější, takže tuto část spousta lidí vynechává. Bohužel není nijak zvlášť zajímavá ani expozičně. Například výběh antilop (myslím jeleních) je postaven z dřevěných kůlů a na ně natlučených betonářských KARI sítí!!! Některé výběhy mají betonové hrazení, které slouží zároveň jako příkop, ten je často plný vody, ovšem svahy nejsou ničím zpevněné, proto se místy sesouvají a podemílají stromy. Tam kde je to nejhorší a již nebezpečné je okolo největších sesuvů natažen elektrický ohradník... trochu provizorní řešení.
    Na rozhraní obou částí zoo jsou nové výběhy domácích zvířat a statek, což je jedna z nejhezčích expozic. Od minule přibylo množství druhů zvířat, ale žádný vyložený "špek" tu není. Zoo není úplně špatná, ale čekal jsem rozhodně víc, protože na mně dobrý dojem udělala již v roce 1999. Bohužel nestalo se a je to škoda, Miškolecká zoo by si určitě zasloužila více hezkých a zajímavých expozic. Oproti ostatním maďarským zoo má obrovskou výhodu v tom úžasném prostředí i v nezastavěné ploše okolo, kde je "nekonečný les". Z nějakého důvodu jde však cestou, která mi nepřipadá úplně nejvhodnější. A nemyslím si, že by to bylo jen a jen o penězích, tady spíš chybí nápady.

Autor: Roman Hynek (2010)
 

 
   
WZD - Worldwide Zoo Database
2009 - 2019
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 06. 09. 2019
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:06. 09. 2019
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.