!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
Rīgas Nacionālā Zooloģiskā dārza filiāle "Cīruļi"
 
     
  Stručně o Cīruļi  
            Pobočka Rižské zoo zvaná "Cīruļi" byla založena v roce 1993 vlastně trochu náhodou. Zoo tehdy hledala místo pro stádo ovcí, načež dostala nabídku od soukromé osoby na pozemky u obce Krusāta ve farnosti Kalvene v Liepajském kraji. Jednalo se o bývalou farmu s budovu, seníkem a artéskou studnou. Odborníci - zoologové tuto nabídku sice odmítali především pro komplikace spojené se vzdáleností, ale i místními podmínkami, nicméně vhodnější k dispozici nebyl a tak byla bývalá farma koupena. Následovaly dva roky prací na její zprovoznění a v roce 1995 sem dorazila první zvířata - 4 hřebci kiangů. Později další a v následujícím roce i medvědi, kterým byl vybudován výběh v bývalé silážní jámě (ten je zde dodnes).
           V roce 1997 byla pro návštěvníky postavena kamenná věž s kavárnou, která tvoří jakousi dominantu zoo Cīruļi. Přibývalo zvířat i výběhů a především se díky privatizaci a postupnému přikupování pozemků zvětšoval areál zoologické pobočky. V roce 1999 byl zaveden chov lotyšského modrého skotu, který je údajně nejohroženějším plemenem světa (v roce 2000 mělo zbývat posledních 18 krav). O rok později (tedy 2000) byl postaven komplex voliér dravých ptáků a sov, v následujícím roce 1,7 hektarů velký výběh vlků, v roce 2003 velký výběh divočáků atd. Jak se zoo rozrůstala, stala se postupně jedním z nejvýznamnějších turistických cílů celé oblasti, dokonce byla v průzkumu ministerstva označeno za nejvhodnější a nejpřívětivější místo pro rodinný odpočinek v Kuronsku (lotyšsky Kurzemē - historický a kulturní region rozprostírající se na většině východního Lotyšska).
         V současné době je v Cīruļi na 50 taxonů zvířat z nichž více než třetinu, či necelou polovinu tvoří domácí zvířata. Hned za vchodem je několik menších výběhů malých šelem (jezevci, mývalovci), dále vpravo zmíněný medvědinec v bývalé silážní jámě a za ním voliéry rysů (dříve i rosomáků). Za budovou se pak po levé ruce rozprostírá velký výběh s domácími kopytníky (skotský skot, osli poitouští, ovce romanovské a lotyšské černohlavé, kozy kamerunské , vodní drůbež atd.), naproti přes cestu je výběh lam a za ním u budovy menší výběhy kiangů. Na rohu lamího výběhů stojí několik klecí se skandinávskými liškami, morčaty apod. Odsud vede trasa směrem ke kamenné věži, po cestě je ještě výběh alpak a na odbočce výběh divočáků, ten však aktuálně zeje prázdnotou, jelikož musela všechna divoká i domácí prasata z Lotyšska zmizet kvůli africkému moru prasat. Od věže vede prašná cesta do zadní části rozsáhlého 137 hektarů velkého areálu. Po levé straně se rozkládají obrovské, takříkajíc nekonečné (mnohahektarové) výběhy kiangů, jelenů a srnců (k jejich pzorování se hodí dalekohled). Na pravé straně je odbočka k výběhu vlků a komplexu dravčích voliér, který je velmi vydařený a působivý. Velké šestihranné voliéry s dřevěnou kulatinovou konstrukcí a špičatou stropní částí, naskládané jedna vedle druhé, tak že tvoří dlouhou vlnitou řadu. Dále následuje společný výběh jaků a převaláků a zcela na konci na odbočce vlevo je ještě rozlehlý výběh losů, skotského, uherského a lotyšského modrého skotu.
          Zhruba 50 druhů a plemen zvířat není sice nikterak moc, přesto je Cīruļi výbornou zoo a nedivím se, že ji lidé označili za nejideálnější místo rodinného odpočinku, neboť jde o velmi příjemné a návštěvnicky přívětivé, řekl bych typicky relaxační místo. Ze zvířat zaujmou především asi medvědi, vlci a dravci, případně rysi nebo losi, nicméně za zvláštní zmínku stojí dva druhy - jednak kiangové, jelikož je jich tu údajně největší stádo v zajetí a jednak lotyšský modrý skot, který bývá označován za nejohroženější plemeno skotu, někdy dokonce nejohroženější plemeno domácích zvířat obecně. V roce 2000 existovalo prý pouhých posledních 18 kusů této úchvatné krávy. Proto bylo založeno sdružení na jejich záchranu a dnes je lotyšských modrých krav jen v Cīruļi ke třiceti. Když pominu vzácnost tohoto plemene, i laika rozhodně zaujme skutečně výrazně modré zbarvení. Každopádně je to o důvod víc, proč sem zavítat.

Autor: Roman Hynek (2018)

 
   
WZD - Worldwide Zoo Database
2009 - 2019
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 24. 12. 2019
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:24. 12. 2019
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.