!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
Mini Zoo Land
 
     
  Stručně o mini zoo  
            Mini Zoo Land ve Slovenských Konjicích byl založen v roce 2010 původně jako součást Zahradního centra Polegek, později (asi od 2014) samostatné zařízení. Jedná se o jakýsi dětský zábavní, či tématický park s malou zoo rozprostřenou po celém areálu. Název se od samotného počátku nezměnil a obsahuje tedy slůvko "zoo" již od založení, ovšem z počátku šlo hlavně o zábavní park, zvířat bylo výrazně méně (i když i exotické druhy). Postupně se podíl zoologických expozic zvyšuje - po devíti letech existence je to již zhruba 1:1, tedy rovným dílem tématický park i zoo.
         Umístění parku, resp. cesta ke vchodu, je tak trochu netradiční. Leží na samém okraji obce, velké hlinité parkoviště je přímo na ulici, jenže když člověk projde bránou s nápisem "Mini ZOO Land", pokračuje po chodníčku okolo budov k relativně nenápadné pokladně a skutečnému vchodu. Není to sice daleko, ale kdo situaci nezná, může být překvapen, že již prošel vchodem a přitom nic okolo nepřipomíná ani zábavní park ani zoo. Každopádně za skutečným vchodem se situace ihned změní. Za pokladnou se rozkládá část zvaná Australská krajina. De facto velký výběh klokanů rudokrkých, přes který vede vyvýšená krytá lávka. Následuje farma - výběh koz, alpak a zebu s dřevěnou budovou westernové banky. Ta v podstatě již uvádí další tématický celek, a sice Divoký západ. Tady stojí několik westernových budov, vozů a podobných záležitostí, mezi nimiž jsou výběhy králíků a surikat, potom voliéra výrů a sovic a nakonec mývali a americká miniprasata. Odsud je aktuálně cesta uzavřená kvůli budování nového lvího výběhu, tak je třeba se kousek vrátit zpět do Divokého západu, vlastně do jakéhosi pomyslného centra Zoo Landu. Tady stojí malá budova zvaná Krokodýlí park. Vnitřní prosklená expozice krokodýlů, několik vitrín hadů a želv a také voliéra leguánů, kosmanů a lori. Hned vedle je jeskyně strachu, či hrůzy, což je však jen dětská atrakce bez zvířat. Dále je výběh nandu a jeřábů a za ní Tropický park. Ten procházel průběžně několika úpravami a tak je možné setkat se i s názvy Tropický ráj, Tropický ostrov, Ztracený ostrov apod. - buď jako samostatný tématický celek nebo jako jednotlivé části Tropického parku. Základním prvkem této části je pirátská loď a podobné prvky - cosi jako ponorka, stylizovaná lochneska (nebo něco na ten způsob) apod. Ze zvířat je tady jen rybníček s koi kapry, ale jiná zoologická expozice bezprostředně navazuje. Býval to Lori park, tedy papoušci (včetně kontaktních lori), to už je však (čerstvě minulost), lori jsou dnes v krokodýlím domě. Aktuálně lze stojí zbrusu nová (ještě neotevřená) expozice lemurů kata. Dům na motivy Angkor Watu s velkou voliérou, výraznou svým válcovitým stropem. Z druhé strany stojí prosklený výběh lvů, který je velmi malý, pro lvy vlastně nevhodný, ale jak jsem již zmínil, stavba nového již začala. Lvi jsou tady teprve chvíli - přišli v roce 2018 (z ČR) jako lvíčata, pak jim malý výběh stačil. Směr prohlídky pokračuje zpět k Farmě a poté přes Austrálii ven, ale ještě před Statkem jsou výběhy nosálů a na rozhraní mezi tím a Farmou ještě výběh poníků a stojan s ary.
          Většina výběhů a voliér zvířat není expozičně úplně špatná, snaha o atraktivnost je více než patrná. Všechny tak nějak korespondují se zbytkem ZOO Landu, čili vše je vzhledově laděno do zábavního parku. Zjednodušeně řečeno, celý ZOO land je kompletně jeden velký kýč, což je ale velmi poutavé zejména pro děti. Není to žádná ultra moderna, jako v prvotřídních zařízeních typu Disneylandu, ale zároveň to ani není takový ten zcela ubohý byznys, kdy se majitel snaží jen kasírovat - za nic nebo jen za něco zcela ubohého a tak nějak bez práce. Tady je vidět, že se stále něco děje, buduje a mění. Evidentně se majitelé snaží návštěvníkům nabízet za jejich vstupné stále něco nového. Pochopitelně možnosti jsou o dost jiné než v těch světoznámých zábavních parcích, tak je výsledkem takový nějaký "vesnický Disneyland". Děti ho určitě ocení a dospělé rozhodně neurazí.
          Odhlédnu-li od kýče nebo drobných nedostatků, pak je nejšílenější způsob samotné kombinace... Dost bezhlavá a nesmyslná... V Australské části byli donedávna jihomaeričtí nandu. V Divokém západu jsou nejpopulárnější africké surikaty. V jedné voliéře můžeme vidět americké kosmany a leguány s australskými lorii. Ve výběhu jihoamerické nandu s africkými jeřáby. Pro madagaskarské, tedy africké lemury kata je připraven dům se vzhledem asijského (kambodžského) chrámu. Smíšené, i mezigeografické expozice sice nejsou v zoo úplně neznámé, ale jiné je to v běžně koncipované zoo a jiné by to mělo být v parku, kde jsou geografické nebo geograficko-tématické zóny, jako je to zde. Vzdělávací význam takové zoo je pak na stupnici jedna až deset ne na nule, ale na mínus deseti, jelikož dětem vlastně předkládá naprosté nesmysly. Je to de facto medvědí služba celé zoologii a zoologickému vzdělávání veřejnosti.

 

Autor: Roman Hynek (2019)

 
   
WZD - Worldwide Zoo Database
2009 - 2019
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 24. 12. 2019
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:24. 12. 2019
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.