!!! Speciální stránka pro zadání nové zoo, doplnění či opravu stávajících údajů  !!!  •  !!! Special page for entering a new zoo, addition or correction current info !!!
 
† Zoological Park in Mahmasha
 
     
  O Zoologickém parku  
 
Vilém Němec (~1899)
           Káhirský zvěřinec českého cestovatele a obchodníka se zvířaty Viléma Němce sice ležel v tehdejší vesnici Machmáši ale předcházeli nejméně dva, spíše tři další. Šlo sice zpočátku o ryze osobní chov, později ryze obchodní, ale jistě nebude na škodu zmínit i je...
          Němec založil první zvěřinec vlastně hned zkraje svého dlouholetého egyptského pobytu, jakmile měl první stálou adresu (na nespecifikovaném místě v Káhiře). Ve skutečnosti to byla hromada zvířat pro vlastní potěšení. Většina jich chodila volně po zahradě, jen některá byla v klecích. Měl hyeny, vlky, lišky, promyky, pelikány, plameňáky, jeřáby, orly, supy a množství jedovatých i nejedovatých hadů. Když později začal obchodovat se zvířaty, stal se zvěřinec základnou obchodů. To však byl ještě regulérním zaměstnancem – zvěrolékařem u italského obchodníka s koňmi a obchodování se zvířaty bylo jen okrajovou záležitostí – vedlejším příjmem. Cíleně ještě zvířata ve větším množství nezískával. To nastalo až poté, co dal výpověď a osamostatnil se.
          Od přelomu roku 1888 a 89 Němec působil na Sinaji v El Toru, kde spoluprovozoval vědeckou pozorovací zoologickou stanici. V těch letech zřejmě žádný zvěřinec neměl. Když se však za rok vrátil a najal dům v Demardáši (dnes část Káhiry), začalo ihned vše nanovo. Nebydlel tam sice dlouho, přesto stihl dovést zvěřinec do parametrů větších než v předchozím případě. Byl to samozřejmě podnik především účelový – obchodní. Až na pár výjimek se zde zvířata střídala - v závislosti na poptávce a následném prodeji. Nicméně už sem začali chodit první zvědavci. Snad bez výjimky šlo ovšem jen o Němcovy známé, přátele a obchodní partnery. Jelikož byla největší poptávka na plazy, postavil si 18 metrů (!) dlouhou rukubu (otevřený přístřešek přilepený ke zdi domu) s několika regály plnými terarijních beden opatřených v čelní straně pletivem a v horní dvířky. Každou takovou bednu obývali hadi a ještěrky údajně všech v Egyptě známých druhů!!! Podle velikosti rukuby, lze si udělat obrázek, kolik jich muselo být.
          Poté, po nedlouhém, jen „přechodném“ pobytu v Demardáši se odstěhoval do nedaleké Abásije (dnes také součást Káhiry), kde sice o zvěřinci nepíše, ale je pravděpodobné, že i tady nějaký byl (jinak by se nemohl věnovat obchodu se zvířaty).
Gazela Soemmerringova v Němcově zvěřinci (zřejmě v Demardáši koncem 80. let 19. století)
          Čtvrtou a nejvýznamnější káhirskou štací byla zmíněná Machmáša (dnes též vnitřní část Káhiry). Tady bylo dostatek prostoru – asi tříhektarová zahrada, která měla svou vodu a obrovské množství dřevin – tisíce datlovníků, fíkovníků, citroníků, pomerančovníků, granátovníků… Němec sice část zahrady pronajal dvěma zahradníkům, ale ve zbylé třetině zřídil nový zvěřinec, tentokrát již formou parku. Však mu také sám říkal Zoologický park. Ovocný sad byl sice pronajatý, ale součástí smlouvy bylo, že budou zahradníci zdarma odevzdávat tolik plodin, kolik bude třeba pro účely zvěřince. Tím pronajatá část tvořila jakési hospodářské zázemí, statek zvěřince. Ve srovnání s předchozími zvěřinci bylo tentokrát výsledkem expoziční zařízení – nešlo již jen o účelové klece, ale i na oko hezké expozice a taktéž jejich okolí. Zvířata měla své výběhy, voliéry, některá ubikace v domě (lev, gepardi apod.), jiná žila volně v zahradě (lemuři). Němec denně „na střídačku“ většinu zvířat vypouštěl do prostor zahrady, aby jim tak občas poskytl opravdu velký prostor a možnost bezmála neomezeného pohybu. Jednou se zahradou proháněli gepardi, jindy antilopy atd. Původně byl i tento zvěřinec jen pro radost majitele a především jeho obchody (dodával předním zoo Evropy a Ameriky, jako např. Berlín, Frankfurt, Hamburk, Vídeň, Drážďany, Philadelphia, Bronx, i samotnému Hagenbeckovi, coby obchodníkovi). Ačkoli však šlo především o obchodní záležitost, brzy o zvěřinci věděla celá Káhira a nejen Káhira. Mluvilo se o úctyhodné zoologické zahradě, kam také začali chodit lidé. Němec píše: „Můj zoologický park se těšil mezi kahýrskými Evropany veliké oblibě…“. Návštěvníky byli nejdříve jen známí a obchodní partneři, později již známí známých, lidé s písemným doporučením nebo prosbou od vlivných lidí veřejného života, ale záhy i cizí občané města a dokonce turisté!!! Byť nebyl zvěřinec oficiálně otevřeným veřejnosti, lidé si zde podávali kliku velmi často. Několikrát týdně Němec, nebo jeho personál, někoho provázel. Ve zvěřinci bylo několik „stálých“ Němcových „osobních“ zvířat, ale hlavně obchodní artikl. Zvířata, jimiž obchodoval, se pochopitelně často měnila, některá tu byla déle, jiná krátce. Před každou svou dlouhou výpravou se Němec snažil snížit osazenstvo na minimum, ale vždy jich zde pár zůstalo. Vozil zvěř z výprav nebo ji nakupoval od beduínů - měl k tomu vycvičené dvě skupiny domorodců ve dvou vesnicích (beduíni byli sice dobrými lovci, uměli chytat živá zvířata, často je však při lovu zmrzačili).
          Nejznámějším zvířetem zvěřince byl krotký lev Voříšek (který byl později prodán do Káhirské zoo), ale za celou dobu existence se zde vystřídaly stovky dalších druhů. Nejcennějšími zvířaty (která si Němec patřičně vydržoval) byly dva druhy antilop dovezených ze Somálska – v té době v Evropě ještě neznámý gerenuk a především dibatag – antilopa, která ani dnes není snad v žádné zoo světa (historicky byla Evropě krátce snad jen v Římu). Kromě toho již zmínění gepardi a lev, levharti, hyeny skvrnité, hyena žíhaná (jménem Nána - též v Káhiře známa), hyenka hřivnatá, vlci (spíše egyptští šakali – tehdy byli coby Canis lupaster považováni za vlky), šakali, „obyčejné“ lišky, lišky kana, fenci (ty Němec odchovával nejen přirozeně, ale i uměle), karakali, kočky bažinné, promyky, 3 druhy lemurů (zřejmě tmavý, kata a mongoz, případně běločelý – Němec píše, že jedni byli zrzouni s bílým plnovousem, další zcela černí a poslední šedí s černobíle pruhovaným ocasem), zebry, žirafy, hroch, prase bradavičnaté, gazely (Soemmerringovy, dorkas a možná i další), dikdik (zřejmě severní – uvedeno je Hemprichiana), několik druhů dalších nespecifikovaných antilop, kozorožci, koně, osli, damani, dikobrazi, spousty drobných hlodavců, pštrosi, několik druhů supů (královští a pravděpodobně mrchožraví, bělohlaví a snad i krahujoví), orlosupi, orli (skalní a nejméně jeden další druh), sokoli, jestřábi, výři (bělaví a bledí), dropi, nespecifikovaní pouštní kuři (asi berberské orebice), bažanti, pelikáni, plameňáci, jeřábi, simbil, mnoho pěvců, andulky, holubi, divoké kachny, husice egyptské, stovky hadů (egyptské kobry, zmije rohaté a písečné a mnoho dalších, z nejedovatých si nejvíce cenil hroznýšků tureckých a užovek diadémových), stovky ještěrek (varani pustinní a nilští, různé agamy, gekoni, trnorepi, chameleoni…), želvy i nilské ryby a velmi pravděpodobně i nějací bezobratlí (štíři, pavouci, solifugy, brouci). Výčet druhů je úctyhodný, rozhodně však není kompletní.
          Němec svůj zvěřinec zrušil v roce 1899 z finančních důvodů a v důsledku stěhování přímo do Káhiry. V té době si jistě myslel, že někdy zvěřinec zase (někde) obnoví, ale již nikdy k tomu nedošlo.

Autor: Roman Hynek (2015)
Zdroj: kniha "Pětadvacet let v Africe", Vilém Němec, Česká beletrie, 1930
kniha "Naše moderní zoologická zahrada v Praze", Vilém Němec, Zemědělské knihkupectví A. Neubert, 1919

 
   
WZD - Worldwide Zoo Database
2009 - 2019
Zdroje a autoři: WZD, oficiální stránky ZOO, oficiální tiskové a jiné materiály ZOO (není-li uvedeno jinak); Datum poslední aktualizace: 06. 09. 2019
Sources and authors: WZD, official websites of ZOO, official printed and other matters of ZOO (if it is not stated otherwise); Date of last actualization:06. 09. 2019
Všechny části tohoto webu (včetně obrázků, videí apod.) podléhají copyrightu autorů.   •   All parts of this website (including images, videos, etc.) are subject to copyright of authors.